Lütfen Bekleyin

Araba Kiralarken Dikkatli Olun?

Araç kiralarken nelere dikkat etmeli, nereden kiralamalı.

Günümüzde araç kiralamak git gide yaygınlaşmaktadır. Peki aracı nasıl bir firmadan kiralamalıyız. Araba kiralama konusunda bilmeniz gereken her şeyi bu makalemizde sizin için masaya yatırıyoruz.

Araç Kiralama konusunda bir kaç püf noktayı bilmeniz sizi kiralama süreniz boyunca güvende hissettirecektir. ilk önce araç kiralamak istediğiniz firmayı çok iyi seçmelisiniz. Faturalı ve sigortalı hizmet veren firmaları tercih etmelisiniz. Her ne kadar büyük kiralama firmalarında bu hizmetler standart olsa da bu firmalardan farklı olarak tamamen kurumsal yapıda çalışan yüzlerce yerel kiralama firmaları da mevcuttur. Fiyat araştırmanızı yaparken bu firmaları da göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz.

Kurumsal çalışan firmaların tamamının araçları sizden kaynaklanmayan kusur ve kazalara karşı sigortalıdır. Bu sigorta hizmetinin dışında pek çok firmada opsiyonel olarak sunulan  mini kasko, tam kasko vb. kasko hizmetleri de vardır ki günlük kiralama için oldukça uygun fiyatlıdırlar. Hem sizi güvende hissettirirler hem de oluşabilecek hasarlarda çok daha fazla bedel ödemenize engel olurlar. Unutmayın bu sigortalar aracı yalnızca siz kullanıyorsanız geçerli. Eğer ikinci bir şoför olacaksa yine uygun bir fiyata ikinci şoförünüzü kaydettirebilirsiniz. Bir kaza olması durumunda hasar tespit raporunu (Kiralama yaptığınız firma size kiralama anında verecektir. Vermezlerse firmadan istemeyi unutmayınız.) eksiksiz doldurunuz ve başka hiçbir teklifi kabul etmeyiniz.  Aksi takdirde kaza sonrası oluşan hasarı karşılamak zorunda kalabilirsiniz.

Kiraladığınız aracı teslim alırken aracın yıkanmış olmasına ve deposunun dolu olmasına dikkat ediniz. Araç teslim alma esnasında aracın üzerindeki çizikleri, hasar ve zedelenmeleri gösteren bir form dolduracaksınız. Kirli veya çamurlu bir araçta bu hasarları göremeyebilir ve forma kaydettiremeyebilirsiniz. Aracı teslim ettiğiniz esnada fark edildiğinde bu hasar sizden bilinebilir. Yakıtı tam dolu olmayan bir aracın yakıt seviyesini teslim ederken ayarlamak zor olabilir. Hatta fazla yakıtla teslim etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda firma size fazla yakıt için bir ödeme yapmayacaktır. Bu yüzden aracın deposunu tam dolu olarak almak, tesliminde de doğru miktarda yakıtla teslim etmeyi kolaylaştırır. Araca yakıt alırken teslim etme lokasyonuna en yakın yakıt istasyonundan almak kötü süprizlerle karşılaşmanızı engelleyecektir.

Aracınızı teslim ederken aynı teslim alırken olduğu gibi bir form dolduracaksınız. Bu esnada eğer araçta yeni bir hasar yoksa ve yakıt seviyesi tam ise hiçbir sorun çıkmayacaktır.

Keyifli Kiralamalar Dileriz.

Yorumlar